Ringmajanduse programm
Toetame ringmajanduse, jäätmete ja maapõue valdkonna tegevusi
2023. aasta ringmajanduse programmi esimene taotlusvoor lõppes 20. märtsil 2023 ja esitatud projektid on läbivaatamisel. 2023. aasta teise taotlusvooru plaanime avada sügisel.
- Taotlemise ja toetatavate tegevuste kohta leiad rohkem infot siit
- Taotlusvooru tingimusi tutvustav esitlus on leitav siit
Projektide elluviimisega seotud info leiad siit.
Ringmajanduse programmi eesmärk on toetada maapõueressursside säästlikku kasutamist, maastike korrastamist, maapõueteabe korrastamist ja levitamist ning maavarade uurimisest, kaevandamisest ja kasutamisest tingitud keskkonnamõju vähendamist, ringmajanduse mudelite teket, ringmajanduse valdkonnas teadlikkuse parandamist ning jätkusuutliku tarbimise ja tootmise lahenduste väljatöötamist ja laiemat kasutust.
Ringmajanduse programmi taotlusvoorud toimuvad igal aastal. Toetatavad tegevused ja taotlemise tingimused avaldame kodulehel taotlusvooru avamisel.
Toetust saab taotleda keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel. Meetme töötas välja Keskkonnaministeerium.
Kes saab toetust taotleda?
Ringmajanduse programmis saavad sõltuvalt taotlusvoorus avatud tegevustest toetust taotleda kohalikud omavalitsused, äriühingud, mittetulundusühingud, sihtasutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja füüsilisest isikust ettevõtjad.
Kui suur on toetus?
2023. aastal on ringmajanduse programmi eelarve 1 564 411 eurot, mis jaguneb kahe vooru vahel. Toetuse summa ühele projektile on kuni 312 882 eurot.
Toetuse osakaal sõltuvalt taotlejast on järgmine:
- äriühingutel kuni 50% (sõltuvalt riigiabi liigist, vt vähese tähtsusega abi ja grupierandi tingimused)
- kohalikel omavalitsustel kuni 80%
- mittetulundusühingutel ja sihtasutustel kuni 80%
- avalik-õiguslikul juriidilisel isikul (sh kõrgharidusasutused) kuni 80%
Kui kaua võib projekt kesta?
Projekti maksimaalne kestus on 24 kuud taotluse rahuldamise otsuse tegemisest alates. Uuringute, arendustööde ja inventuuride puhul on abikõlblikkuse periood kuni 36 kuud. Põhjendatud juhtudel võib abikõlblikkuse perioodi pikendada.
Mida toetame?
Toetust anname keskkonnaministri määruse 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel. Ringmajanduse programmi toetatavad tegevused on loetletud § 29 ning programmi eritingimused § 30. Igas voorus avame taotluste esitamiseks ainult teatud tegevused.
2023. a I voorus saab toetust taotleda järgmisteks tegevusteks:
Keskkonnakorraldusega seoses:
- Uuenduslike keskkonnakorralduslike lahenduste väljatöötamiseks ja rakendamiseks (näiteks ökodisain, toote olelusring, tööstussümbioos, ärimudelid, IKT lahendused, uued teenused ja tooted, kujunemisjärgus tehnika, parandustöökojad).
Jäätmetega seoses:
- Jäätmetekke vältimiseks ning toodete või tootekomponentide korduskasutuseks.
- Keskkonnaministeeriumi ja tema allasutuste koostatud jäätmevaldkonna teavitusmaterjalide trükkimiseks ja levitamiseks kohaliku omavalitsuse poolt ning teavituseks jäätmete liigiti kogumisest.
Maapõuega seoses:
- Geoloogilise teabe süstematiseerimiseks, ajakohastamiseks, kirjastamiseks ning säilitamistingimuste parandamiseks.
Ringmajanduse teadus- ja arendustegevusega seoses:
- Teadusuuringuteks ning tegevuseks, mis toetab keskkonnakorralduse, maapõue ja jäätmete valdkonna arengut. Teadusuuringute teemaks ja tegevuste valdkonnaks peab olema plast, tekstiil, jäätmekäitlusuuringud või kestlik maavarade kasutamine.
- Uuringute läbiviimiseks maavarade kaevandamise keskkonna- ja tervisemõju vähendamise teemal.
Täpsemalt toetatavatest tegevustest ja kuludest, mida toetusest ei kaeta, saab lugeda taotlusvooru tingimusi tutvustavast esitlusest siit.
2023. aasta teise taotlusvooru plaanime avada sügisel. Teises voorus saab toetust taotleda elanikkonnalt eterniidijäätmete kogumise korraldamiseks, keskkonnajuhtimissüsteemide rakendamiseks ja ökomärgiste taotlemiseks ning üldhariduskoolides jäätmete liigiti kogumise lahenduste väljatöötamisekse ja rakendamiseks. Taotlemise tingimused avaldame vooru väljakuulutamisel.
Kuidas taotleda?
Taotlemine toimub e-toetuse keskkonna kaudu. Taotluse sisestamiseks vali taotlusvoor "Keskkonnaprogrammi ringmajanduse programm 2023-1". Taotluse esitamise juhendit näeb siit, e-toetuse keskkonna tutvustavat videot siit. Taotlemisega seotud dokumendid leiab parempoolsest paneelist.
Taotluse menetlemine koosneb järgmistest etappidest:
- taotluse vastuvõtmine
- taotleja ja taotluse vastavuse kontroll
- taotluse sisuline hindamine
- otsus, kas taotlust rahastatakse või mitte
Taotluse menetlemine on pikemaajaline protsess, mis võib alates taotluste esitamise tähtpäevast aega võtta kuni 3 kuud.
Taotluse vastavust kontrollib KIKi projektikoordinaator, kes puuduste korral saadab taotlejale päringu ja annab parandamiseks tähtaja.
Vajadusel lisandub taotleja finantsvastavuse kontroll. Pärast taotluste esitamist koostab KIK valimi finantshindamisele minevate projektide kohta ja taotleja peab juurde esitama dokumendid oma majandusnäitajate kohta.
Kui taotlus ei läbi vastavuse kontrolli, tunnistatakse see mittevastavaks. Vastavuse kontrolli läbinud taotlus suunatakse edasi sisulisse hindamisse. Taotluse sisu hindab töörühm, mille liikmeteks on valdavalt keskkonnaministeeriumi haldusala ja KIKi eksperdid.
Töörühm hindab taotluseid hindamiskriteeriumide alusel ning seab need paremusjärjestusse. Arvestades taotlusvooru eelarvet teeb KIK taotluse rahuldamise või rahuldamata jätmise otsuse.
Siit leiad projekti elluviimise lühiselgituse. NB! Täpsed nõuded tulenevad keskkonnaministri määrusest nr 10 ja taotluse rahuldamise otsusest.
Taotluse rahuldamise otsus ja seal toodud tingimused on projekti elluviimise alus. Soovitame otsuse põhjalikult läbi lugeda, kuna see täpsustab toetuse kasutamise tingimusi teie projekti elluviimisel.
Toetuse abikõlblikkuse periood algab taotlusvooru avamisest ja lõpeb 24 kuu möödumisel taotluse rahuldamise otsuse tegemisest. Uuringute, arendustööde ja inventuuride puhul on abikõlblikkuse periood kuni 36 kuud. Põhjendatud juhtudel võib abikõlblikkuse perioodi pikendada.
Projekti elluviimine koosneb:
- vajadusel maksete prognoosi esitamine
- vajadusel hangete läbiviimine
- kuludokumentide esitamine
- lõpparuande esitamine
Enne projekti tööde tegemist võib KIK ettemaksena maksta kuni 50% toetuse kogusummast, kui see on kooskõlas projekti tegevuste olemusega. Vahemaksed teeb KIK pärast seda, kui toetuse saaja või töö tegija on kulud teinud ja dokumentaalselt tõestanud. Lõppmakse minimaalne suurus on 20% toetuse summast. Lõppmakse teeb KIK pärast kõikide projekti tegevuste ja tulemite nõuetekohast tõendavate dokumentide esitamist ja projekti lõpparuande heakskiitmist.
Maksete prognoosi vormi leiate siit. Täpsemad juhised on rahastusotsuses.
Ehitustööde, kaupade ja teenuste hankimisel järgige riigihangete seadust (RHS). Mittehankijana järgige RHS §-is 3 kirjeldatud üldpõhimõtteid.
KIKil on õigus kontrollida hankedokumente enne hanke välja kuulutamist, sellest teavitatakse toetuse saajat taotluse rahuldamise otsuses. Kui teete hanke riigihangete registris, esitage enne hanketeate avaldamist KIKile üle vaatamiseks hanke alusdokumentide eelnõud. Selleks lisage KIKi projektikoordinaator riigihangete registris vastava hanke juurde kui „vaatleja“.
Hankeleping sisestage kohe pärast sõlmimist e-toetuse keskkonda. KIK kontrollib hanke õiguspärasust. Juhise toetuse saajale hankelepingu korrektseks täitmiseks leiad siit.
Projekti muudatused
Kui projekti elluviimise käigus tekib vajadus projekti tegevuste, kestuse või muude muudatuste sisseviimiseks, siis pöörduge E-toetuse keskkonnas projekti postkasti kaudu viivitamata KIKi projektikoordinaatori poole. Enne hankelepingu muutmist esitage KIKile üle vaatamiseks muudatuse eelnõu.
Kuludokumendid esitage e-toetuse keskkonna kaudu. Maksetaotluse sisestamisel on abiks väljade juures olev abiinfo. Sõltuvalt toetuse andmise tingimustest on võimalik toetust maksta ettemaksena, väljamaksena täielikult tasutud kuludokumendi alusel või väljamaksena osaliselt tasutud kuludokumendi alusel.
Kuludokumentide, ettemaksetaotluse ja ettemakse kasutamise tõendamise menetlemise aeg on kuni 30 kalendripäeva nõuetele vastava dokumendi e-toetuses esitamisest arvates. Kui esitatud dokumendid ei vasta nõuetele, võtab KIKi projektikoordinaator teiega e-toetuse postkasti kaudu ühendust ja teavitab teid puudustest. Kirja näete e-toetuse keskkonda sisse logides. Kuludokumentide menetlemise aeg pikeneb selle võrra, kui kaua dokumente parandate.
Riigikassa maksab toetuse välja toetuse saajale või töövõtjale.
- Mooduli ülevaade – taotlus toetuse väljamaksmiseks saab alguse kulu või tegevuse andmete sisestamisest. Seejärel esitab allkirjaõiguslik või volitatud isik need toetuse andjale.
- Kuludokumentide sisestamine
- Dokumendi liik: kuludokument – tõendatakse tekkinud kulu ja selle täies mahus tasumist. Toetuse väljamakse tehakse tekkinud kulude alusel.
- Dokumendi liik: osaliselt tasutud kuludokument– tõendatakse tekkinud kulu ja selle omafinantseeringu ulatuses tasumist. Toetuse väljamakse tehakse tekkinud kulude alusel, kuid nõuab hilisemat kulu täies mahus tasumise tõendamist.
- Ettemakse taotlus – toetuse väljamakse tehakse enne kulu tekkimist või tegevuse elluviimist. Nõuab hilisemat tekkinud kulude või tehtud tegevuste tõendamist.
Enne viimast makset esitage projekti lõpparuanne. KIK peab lõpparuande heaks kiitma ja kinnitama enne, kui viimase makse aktsepteerib.
Keskkonnaprogrammi lõpparuande kohustuslikud lisad leiate siit.
NB! KIKil on õigus küsida kõiki täiendavaid dokumente, mis tõendavad töö tegemist, kulu tekkimist ja tasumist.