Merekeskkonna programm
Toetame Eesti merestrateegia meetmekavas toodud tegevuste rakendamist, lisaks erinevaid uuringuid, arendustöid ja reostustõrjealaseid tegevusi.
2024. aasta merekeskkonna programmi taotlusvoor on planeeritud avada I kvartalis.
2023.a taotlusvoorus rahastati 14 projekti kogusummas 575 tuhat eurot. KIK toetab 2023.aastal kaheksat projekti, millega suurendatakse reostustõrje valmisolekut sadamates ja Eesti rannikualadel. Uuringute ja arendustööde alamprogrammist toetatakse kuute projekti, mille raames tehakse mereprügi seiret, uuritakse Eesti sadamatest lähtuvat reostuskoormust ja selle mõju elustikule, hinnatakse meriheina koosluste taastamise vajadusi. Positiivse rahastamisotsuse sai veel projekt, mille raames tegeletakse kaasaegsete mereseire tehnoloogiate ja rakendusi tutvustavate õppematerjalide ja -vahendite väljatöötamisega ning projekt, kus osaletakse rahusvahelises koostöös, et tagada parem Läänemere keskkonnaseisund.
Merekeskkonna programmi eesmärk on toetada Eesti mereala hea keskkonnaseisundi saavutamist ja säilitamist.
Toetame uuringuid ja arendustöid, merestrateegia meetmekavas toodud tegevusi ning muid tegevusi mere ökosüsteemi teenuste tõhusaks ja kestlikuks kasutamiseks. Lisaks toetame sadamate reostustõrjeplaani täitmiseks investeeringute tegemist ning laevadest ja sadametest lähtuva reostuse tõrjealaseid tegevusi.
Toetust saab taotleda keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel.
Merekeskkonna programmis saavad toetust taotleda kohalikud omavalitsused, äriühingud, mittetulundusühingud, sihtasutused ja avalik-õiguslikud juriidilised isikud.
2023. aasta taotlusvoorus oli programmi eelarve 575 000 eurot. Maksimaalne toetuse summa ühele projektile oli kuni 115 000 eurot.
Toetatavad tegevused:
- merestrateegia meetmekava meetmeid ja tegevusi või muid tegevusi mere ökosüsteemi teenuste tõhusaks ja kestlikuks kasutamiseks (meetmekava leiab siit);
- uuringuid ja arendustöid;
- laevadest ja sadamatest lähtuva reostuse tõrjeks:
- sadama reostustõrjeplaani täitmise tagamist;
- reostuse tagajärjel kahjustatud rannikualade, loodus- ja elukeskkonna taastamist;
- ennetav koolitus, väljaõpe või teavitustöö;
- reostustõrjeks valmisoleku suurendamine (tegevused ja vahendid vabatahtlikele ühingutele, keda kaasatakse reostusõnnetuste korral reostuse likvideerimisega seotud tegevustesse).
Siit leiad KIKi kodulehelt üldised selgitused, kuidas käib KIKis projektide hindamine ja rahastamine.
Merekeskkonna programmi taotluse menetlemine koosneb järgmistest etappidest:
- taotluse vastuvõtmine
- taotleja ja taotluse vastavuse kontroll
- taotluse sisuline hindamine
- otsus, kas taotlust rahastatakse või mitte
Taotluse menetlemine on pikemaajaline protsess, mis võib alates taotluste esitamise tähtpäevast aega võtta kuni 3 kuud.
Taotluse vastavust kontrollib KIKi projektikoordinaator, kes puuduste korral saadab taotlejale päringu ja annab parandamiseks tähtaja.
Vajadusel lisandub taotleja finantsvastavuse kontroll. Pärast taotluste esitamist koostab KIK valimi finantshindamisele minevate projektide kohta ja taotleja peab juurde esitama dokumendid oma majandusnäitajate kohta.
Kui taotlus ei läbi vastavuse kontrolli, tunnistatakse see mittevastavaks. Vastavuse kontrolli läbinud taotlus suunatakse edasi sisulisse hindamisse. Taotluse sisu hindab töörühm, mille liikmeteks on valdavalt keskkonnaministeeriumi haldusala ja KIKi eksperdid.
Töörühm hindab taotluseid hindamiskriteeriumite alusel ning seab need paremusjärjestusse. Arvestades taotlusvooru eelarvet teeb KIK taotluse rahuldamise või rahuldamata jätmise otsuse.
Siit leiad KIKi kodulehelt elluviimise üldised juhised.
NB! Täpsed toetuse andmise nõuded tulenevad keskkonnaministri määrusest nr 10 ja taotluse rahuldamise otsusest.
Taotluse rahuldamise otsus ja seal toodud tingimused on projekti elluviimise alus. Soovitame otsuse põhjalikult läbi lugeda, kuna see täpsustab toetuse kasutamise tingimusi teie projekti elluviimisel.
Toetuse abikõlblikkuse periood algab taotlusvooru avamisest ja lõpeb 24 kuu möödumisel taotluse rahuldamise otsuse tegemisest. Uuringute, arendustööde ja inventuuride puhul on abikõlblikkuse periood kuni 36 kuud. Põhjendatud juhtudel võib abikõlblikkuse perioodi pikendada.
Projekti elluviimine koosneb:
- vajadusel maksete prognoosi esitamine
- vajadusel hangete läbiviimine
- kuludokumentide esitamine
- lõpparuande esitamine
Enne projekti tööde tegemist võib KIK ettemaksena maksta kuni 50% toetuse kogusummast, kui see on kooskõlas projekti tegevuste olemusega. Järgnevaid maksed teeb KIK pärast seda, kui toetuse saaja või töö tegija on kulud teinud ja dokumentaalselt tõestanud. Lõppmakse minimaalne suurus on 20% toetuse summast. Lõppmakse teeb KIK pärast kõikide projekti tegevuste ja tulemite nõuetekohast tõendavate dokumentide esitamist ja projekti lõpparuande heakskiitmist.
Toetusega seotud projekti elluviimiseks vajalikud materjalid leiad siit lehe paremalt poolt.
Ehitustööde, kaupade ja teenuste hankimisel järgige riigihangete seadust (RHS). Mittehankijana järgige RHS §-is 3 kirjeldatud üldpõhimõtteid: Juhis hanke läbiviimiseks RHS § 3 alusel.
KIKil on õigus kontrollida hankedokumente enne hanke välja kuulutamist, sellest teavitatakse toetuse saajat taotluse rahuldamise otsuses. Kui teete hanke riigihangete registris, esitage enne hanketeate avaldamist KIKile üle vaatamiseks hanke alusdokumentide eelnõud. Selleks lisage KIKi projektikoordinaator riigihangete registris vastava hanke juurde kui „vaatleja“.
Hankeleping sisestage kohe pärast sõlmimist e-toetuse keskkonda. KIK kontrollib hanke õiguspärasust. Juhise toetuse saajale hankelepingu korrektseks täitmiseks leiad siit.
Projekti muudatused
Kui projekti elluviimise käigus tekib vajadus projekti tegevuste, kestuse või muude muudatuste sisseviimiseks, siis pöörduge E-toetuse keskkonnas projekti postkasti kaudu viivitamata KIKi projektikoordinaatori poole. Enne hankelepingu muutmist esitage KIKile üle vaatamiseks muudatuse eelnõu.
Kontakt
