Looduskaitse programm
Toetame erinevaid looduskaitselisi tegevusi.
Taotlusvoor on avatud ja taotlusi saab esitada e-toetuse keskkonnas. Taotluste esitamise tähtaeg on 6. oktoobril 2023 kell 17.00.
Taotlusvooru infopäev toimus 11. septembril kell 11, salvestus on leitav siit ja ettekanne siit.
Toetust saab küsida looduskaitse pikaajalise arengu kavandamiseks ja arengu jätkusuutlikkuse tagamiseks, looduslike elupaikade ning kaitsealade, hoiualade hooldamiseks ja kaitse korraldamiseks, üleriigilise looduskaitselise infrastruktuuri korrastamiseks.
Täpsemalt toetatavate tegevuste ning nõuete ja tingimuste kohta leiad infot siit.
Looduskaitse programmi eesmärk on looduse kaitsmine selle mitmekesisuse säilitamiseks, looduslike elupaikade ning loodusliku loomastiku, taimestiku ja seenestiku liikide soodsa seisundi tagamine ning kultuurilooliselt ja esteetiliselt väärtusliku looduskeskkonna säilitamine.
Toetust saab taotleda keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel.
Mida toetame?
Taotlusvoor avaneb 4. septembril 2023 ning taotlusi saab esitada E-toetuse keskkonna kaudu. Taotluste esitamise tähtaeg on 6. oktoober 2023 kell 17.00.
Toetust anname keskkonnaministri määruse 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel. Looduskaitse programmi toetatavad tegevused on loetletud § 24 ning programmi eritingimused § 25. Igas voorus avame taotluste esitamiseks ainult teatud tegevused.
2023. a taotlusvoorus toetatakse järgmiseid tegevusi, mis on loetletud keskkonnaministri määruses 10 § 24:
Looduskaitse pikaajalise arengu kavandamiseks ja arengu jätkusuutlikkust tagavate meetmete elluviimiseks toetatakse:
- kaitstavate või väheuuritud elupaikade ning looma-, taime- ja seeneliikide, kultuuriväärtusega loodusobjektide ja ökosüsteemide ning ökosüsteemiteenuste väljaselgitamist (inventuure) või rakendusuuringuid;
- kaitstavate loodusobjektide kaitsemeetmete rakendamist ja kaitstavate alade võrgustiku toimimise tõhususe hindamist;
- probleemliikide tõrjemeetmete kavandamist ja nende rakendamist, eelistatakse tõrjekohustusega liike (täpsem info on leitav siit);
- metsloomade rehabilitatsioonimeetmete rakendamist;
- loodusteadlikkust suurendavaid koolitusi, seminare, infomaterjalide väljaandmist ja muid tegevusi.
Looduslike elupaikade ning kaitsealade, hoiualade, riiklikult kaitstud parkide ja üksikobjektide hooldamiseks ja kaitse korraldamiseks toetatakse:
- kaitsealade ja hoiualade kaitsekorralduskavades kavandatud meetmete rakendamist;
- kaitstavate loodusobjektide hooldamist, lisatingimused leitavad siit;
- kaitstavate looma-, taime- ja seeneliikide ning elupaikade soodsat seisundit taotlevate tegevuskavade elluviimist.
Üleriigilise looduskaitselise infrastruktuuri arendamiseks toetatakse:
- olemasolevate kaitsealade külastuskeskuste loodusõppe ekspositsioonide korrastamist ja rekonstrueerimist (rajamist ei toetata);
- olemasolevate vaatetornide, infopunktide ja muude ehitiste korrastamist ja rekonstrueerimist (rajamist ei toetata).
Taotlusvoorus kehtestatud lisatingimused on leitavad siit ning lisaks tuleb arvestada keskkonnaministri määruses 10 § 25 eritingimustega. Toetuste osakaalud on kehtestatud määruses 10 § 8 ja riigiabi § 9. Sihtasutustel ja mittetulundusühingutel võib toetuse osakaal olla kuni 100% abikõlblikest kuludest välja arvatud järgmistel juhtudel:
- poollooduslike koosluste ehk pärandniitude hooldamiseks töövahendite soetamisel on toetus 85% abikõlblikest kuludest;
- seminaride, koolituste ja muude sarnase eesmärgiga tegevuste korraldamisel ning infomaterjalide väljaandmisel on toetus kuni 75% projekti abikõlblikest kuludest.
Kes saab toetust taotleda?
Looduskaitse programmis saavad toetust taotleda kohalikud omavalitsused, äriühingud, mittetulundusühingud, sihtasutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja füüsilisest isikust ettevõtjad.
Kui suur on toetus?
2023. aastal on looduskaitse programmi eelarve kokku 962 100 eurot. Toetuse summa ühele projektile on kuni 192 420 eurot.
Toetuse osakaal sõltuvalt taotlejast on järgmine:
- äriühingutel kuni 50% (sõltuvalt riigiabi liigist, vt vähese tähtsusega abi tingimused);
- kohalikel omavalitsustel kuni 80%;
- mittetulundusühingutel ja sihtasutustel kuni 100%;
- avalik-õiguslikul juriidilisel isikul (sh kõrgharidusasutused) kuni 80%.
Kuidas taotleda?
Taotlemine toimub e-toetuse keskkonna kaudu. Taotluse esitamise juhendit näeb siit, e-toetuse keskkonna tutvustavat videot siit. Taotlemisega seotud dokumendid leiab parempoolsest paneelist.
Kui kaua võib projekt kesta?
Projekti maksimaalne kestus on 24 kuud taotluse rahuldamise otsuse tegemisest alates. Uuringute, arendustööde ja inventuuride puhul on abikõlblikkuse periood kuni 36 kuud. Põhjendatud juhtudel võib abikõlblikkuse perioodi pikendada.
Taotluse menetlemine koosneb järgmistest etappidest:
- taotluse vastuvõtmine
- taotleja ja taotluse vastavuse kontroll
- taotluse sisuline hindamine
- otsus, kas taotlust rahastatakse või mitte
Taotluse menetlemine on pikemaajaline protsess, mis võib alates taotluste esitamise tähtpäevast aega võtta kuni 3 kuud.
Taotluse vastavust kontrollib KIKi projektikoordinaator, kes puuduste korral saadab taotlejale päringu ja annab parandamiseks tähtaja.
Vajadusel lisandub taotleja finantsvastavuse kontroll. Pärast taotluste esitamist koostab KIK valimi finantshindamisele minevate projektide kohta ja taotleja peab juurde esitama dokumendid oma majandusnäitajate kohta.
Kui taotlus ei läbi vastavuse kontrolli, tunnistatakse see mittevastavaks. Vastavuse kontrolli läbinud taotlus suunatakse edasi sisulisse hindamisse. Taotluse sisu hindab töörühm, mille liikmeteks on valdavalt kliimaministeeriumi haldusala ja KIKi eksperdid.
Töörühm hindab taotluseid hindamiskriteeriumide alusel ning seab need paremusjärjestusse. Arvestades taotlusvooru eelarvet teeb KIK taotluse rahuldamise või rahuldamata jätmise otsuse.
Siit leiad projekti elluviimise üldised juhised. NB! Täpsed nõuded tulenevad keskkonnaministri määrusest nr 10 ja taotluse rahuldamise otsusest.
Taotluse rahuldamise otsus ja seal toodud tingimused on projekti elluviimise alus. Soovitame otsuse põhjalikult läbi lugeda, kuna see täpsustab toetuse kasutamise tingimusi teie projekti elluviimisel.
Toetuse abikõlblikkuse periood algab taotlusvooru avamisest ja lõpeb 24 kuu möödumisel taotluse rahuldamise otsuse tegemisest. Uuringute, arendustööde ja inventuuride puhul on abikõlblikkuse periood kuni 36 kuud. Põhjendatud juhtudel võib abikõlblikkuse perioodi pikendada.
Projekti elluviimine koosneb:
- maksete prognoosi esitamisest
- vajadusel hangete läbiviimisest
- kuludokumentide esitamisest
- lõpparuande esitamisest
Enne projekti tööde tegemist võib KIK ettemaksena maksta kuni 50% toetuse kogusummast, kui see on kooskõlas projekti tegevuste olemusega. Vahemaksed teeb KIK pärast seda, kui toetuse saaja või töö tegija on kulud teinud ja dokumentaalselt tõestanud. Lõppmakse minimaalne suurus on 20% toetuse summast. Lõppmakse teeb KIK pärast kõikide projekti tegevuste ja tulemite nõuetekohast tõendavate dokumentide esitamist ja projekti lõpparuande heakskiitmist.
KKK
Kuidas pean korraldama hanke?
Taotluse juurde tuleb esitada üks indikatiivne hinnapakkumus võimalikult tarnijalt või teenuse pakkujalt, mis selgitab eelarve kujunemist. Peale positiivse rahastamisotsuse saamist projekti elluviimise käigus tuleb vajadusel läbi viia hanked, palun tutvu keskkonnaministri määrus nr 10 § 41.
Kõik toetuse saajad peavad kulude tegemisel järgima riigihangete seaduse §-s 3 sätestatud üldpõhimõtteid ning olema suutelised nende põhimõtete järgimist veenvalt dokumentaalselt tõendama. Juhise, millega palume tutvuda, leiab SIIT.
Juhul, kui toetuse saaja on hankija riigihangete seaduse tähenduses (näiteks kohalik omavalitsus või ülikool), tuleb hange korraldada vastavalt tema hankekorrale ja riigihangete seadusele.
Kontakt
