Kes saavad toetust taotleda?
Kalanduse programmist saavad toetust taotleda kohalikud omavalitsused, äriühingud, mittetulundusühingud, sihtasutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja füüsilisest isikust ettevõtjad.
Mida toetame?
Toetame erinevaid kalandusalaseid tegevusi. Toetust anname keskkonnaministri määruse 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ (edaspidi määruse) alusel. Kalanduse programmi toetatavad tegevused on loetletud § 20 ning programmi eritingimused § 21. Igas voorus avame taotluste esitamiseks ainult teatud tegevused.
Kalanduse programmi 2024. taotlusvoorus toetatavad tegevused ja tingimused:
Kalandusuuringute alamprogrammist toetame:
- Valdkonna arengusuundade otsustamiseks vajalike kalandusprognooside tegemist ning muid valdkonnaga seotud uuringuid, et seada ja viia ellu arengu- ja tegevuskavade eesmärke. Toetuse maksimaalne suurus ühe projekti kohta on 60 000 eurot.
Vee-elustiku ökoloogilise seisundi parandamise alamprogrammist toetame:
Kalavarude suurendamiseks ja kaitseks kudealade või elupaikade loomist, taastamist. Tegevuse osas toetatakse paisude likvideerimist või looduslähedase kalapääsu ehitust koos veetaseme olulise langetamisega paisjärves. Veetaseme oluline langetamine on eelnevast paisutustasemest vähemalt 30% madalam tase.
- Riiklikku kaitset vajavate ja ohustatud kalaliikide kaitset ja kalavarude taastootmise programmis nimetatud prioriteetsete kalaliikide ning harrastuskalapüügiks oluliste kalaliikide asustamist või taasasustamist.
Kalanduse arendusprojektide alamprogrammist toetame:
- Kalanduse valdkonna arengudokumentide ning tegevus- ja majandamiskavade koostamist.
- Kalapüügivõistluste, seminaride, koolituste, õpitubade ja teabepäevade korraldamist. Kalapüügivõistluste puhul toetatakse Eestis korraldatavaid rahvusvahelisi võistlusi ja võistlustel osalemise puhul toetatakse Eesti (koondise) esindamist tiitlivõistlustel. Eelvoorusid ei toetata. Laagrite läbiviimist toetame ühikhinna alusel, osaleja kohta 30 eurot päevas.
- Kalavarude kasutamisega seotud andmete ning teabe kogumist ja avaldamist.
- Kalandusliitude osalemist rahvusvahelises kalanduskoostöös ja rahvusvaheliste kalandusürituste korraldamist Eestis. Antud tegevuse puhul toetatakse Eestis korraldatavaid rahvusvahelisi võistlusi.
- Keskkonnasäästlikku harrastuskalapüüki toetava taristu (näiteks juurdepääsuteede, paadisildade, vettelaskmis- ja parkimiskohtade, püügiplatvormide, teavitustahvlite) arendamist avalikes huvides toetatakse vaid juhul, kui arendatav taristu asub riigi- või munitsipaalmaal.
- Innovaatilisi kalanduse arendusprojekte.
Kalavarude kaitse ja järelevalve alamprogrammist toetame
- kalapüügi ning sellega seotud tegevuse järelevalve korraldamist
Taotluse sisestamisel tuleb e-toetuse keskkonnas valida vastav taotlusvorm. Lähtuvalt kalanduse alamprogrammidest on loodud järgmised taotlusvormid:
Kalandusalaste laagrite läbiviimist toetame lihtsustatud korras, ühikhinna alusel, osaleja kohta 30 eurot/päev. Taotlusele tuleb lisada võimalikult täpne laagri tegevus- ja ajakava, milles on ära toodud laagri korraldus (milliseid teemasid käsitletakse, kes viib läbi kalandusalast õpet, teemade juhendajad jne). Samuti lisada taotlusele eelarve kalkulatsioon, millest selgub kulude sisu ja summade kujunemine ning osalustasu suurus. Eelarves tuleb valida - Kulude tingimused: Kulud on hüvitatavad standardiseeritud ühikuhindade alusel ning sisestada projekti maksumus ja ühikhind.
Toetus makstakse välja ühikhinna alusel arvestades laagris osalejate arvu ja väljamaksel ei ole vaja esitada kuludokumente. Kulud peavad olema kajastatud toetuse saaja raamatupidamises.
Püügiandmete esitamiseks seadmete soetamist sel korral ei toetata.
Olulised muudatused, millega taotluse esitamisel arvestada.
- Määruses on täpsustatud üldkulude mõistet (määruse § 15 lõige (31).
Kui suur on vooru eelarve?
Vooru eelarve on 600 000 eurot.
Kui suur on toetus?
Toetuse osakaal sõltuvalt taotlejast on järgmine:
- äriühingutel kuni 50% (sõltuvalt riigiabi liigist, vt vähese tähtsusega abi tingimused);
- kohalikel omavalitsustel kuni 80%;
- mittetulundusühingutel ja sihtasutustel kuni 100%;
- avalik-õiguslikul juriidilisel isikul (sh kõrgharidusasutused) kuni 80%.
Kuidas taotleda?
Taotlemine toimub e-toetuse keskkonna kaudu. Taotluse esitamise juhendit näeb siit, e-toetuse keskkonna tutvustavat videot siit. E-toetuste keskkonnas on olemas vastav taotluse vorm. Täidetud taotlus koos nõutud dokumentidega esitatakse KIKile hiljemalt taotluse esitamise tähtpäevaks esindusõigusliku isiku poolt.
Kui kaua võib projekt kesta?
Tegevustega on lubatud alustada taotlusvooru väljakuulutamise päevast, samas tuleb arvestada taotluse mitterahuldamise võimalusega. Projekti maksimaalne kestus on 24 kuud taotluse rahuldamise otsuse tegemisest alates. Taotluse koostamisel ja tegevuste planeerimisel võib arvestada, et 24 kuud täitub maikuus 2026. a. Uuringute puhul on abikõlblikkuse periood kuni 36 kuud.