Skip to content
Vaegnägijatele

Neli projekti üle Eesti said toetust energiasalvestite rajamiseks

Rahastusotsus
Päikesepaneelide lähivaade rohelise muru kohal Foto: Mariana Proenca

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) toetas 2,3 miljoni euroga nelja energiasalvestite pilootprojekti. Toetust said Congsolar, Kuressaare Soojus, PSW Energy ja Sunsa, kes hakkavad ellu viima taastuvenergia salvestusseadmete rajamise projekte üle Eesti. 

„Energia salvestusvõimekuse arendamine on oluline kliimaeesmärkide saavutamiseks ja tarbijatele kindluse andmiseks, et elektrihind on tulevikus madal ja stabiilne. Puhtalt toodetud energia salvestamine ja selle paindlik kasutamine on oluline ka tööstusettevõtetele, sest võimaldab neil vähendada kulusid ja säilitada konkurentsieelise,“ sõnas kliimaminister Yoko Alender

KIKi energeetika valdkonnajuhi Krisli Kõrgesaare sõnul aitab energiasalvestite kasutuselevõtt vähendada sõltuvust fossiilsetest kütustest ning tõhustab taastuvenergia kasutust. „Kaugkütte soojussalvestid on suured küttevee mahutid, mida köetakse madala tarbimisega perioodil ja salvestatud soojus võetakse kasutusele tipukoormuste katmiseks külmade ilmadega. Katelde kütmiseks kasutatakse taastuvenergiat varasema maagaasi või põlevkiviõli asemel. Elektrisalvestites ehk akudes salvestatakse päikese- või tuuleenergiat, mida kogu aeg saadaval ei ole. Salvesti abil saab elektri tootmise ja tarbimise omavahel kokku viia,“ lisas Kõrgesaar. 

Taastuvatest allikatest toodetud soojusenergia salvesti rajamiseks sai toetust Kuressaare Soojus AS, kes rajab 600 m3 mahuga energiasalvesti Kuressaare koostootmisjaama. Projekt sai toetust summas 132 tuhat eurot. 

Taastuvatest allikatest toodetud elektrienergia salvestuseks said toetust kolm projekti, mis hakkavad salvestama päikeseenergiat. Congsolar OÜ rajab salvestusjaama Harjumaale, Järsi külla. Toetuse summa on 1,68 miljonit eurot. PSW Energy OÜ sai toetust 359 307 eurot, et rajada päikeseenergia salvestid Tartumaale, Põldmaa külla. Sunsa OÜ rajab energiasalvestid Valgamaale, Lõve külla. Toetuse summa on 148 398 eurot. Kolme projekti tulemusena lisandub 8,5 MW elektrisalvestuse võimsust. 

Kõikide toetust saanud projektidega saab tutvuda KIKi kodulehel. Tegemist oli viimase toetusvooruga ning rohkem toetust sellest meetmest energiasalvestite rajamiseks ei jagata. 

Toetusraha tuleb Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest ja toetuse töötas välja Kliimaministeerium koos Keskkonnainvesteeringute Keskusega. 

Kontakt

Pressikontakt