Ettevõtete ressursitõhusus
Toetame ettevõtete tootmise ressursikasutuse tõhustamist.
Taotlusvoor ei ole avatud ning Euroopa Liidu struktuurivahenditest toetust saanud projektid on elluviimisel.
Uut taotlusvooru mõnevõrra muudetud tingimustel valmistatakse ette. Toetuse andmise tingimuste määruste eelnõud leiab eelnõude infosüsteemist (ressursiaudit: https://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/9a705c9a-63e1-4cb0-bbca-4cfdef56651b ja investeeringud: https://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/109af8de-f6f4-472f-9c47-4362be23e56a). Tegemist on eelnõudega ja neis olevad tingimused võivad muutuda.
Taotlusvooru ajaks on kavandatud 2023. aasta lõpp. Täpsemalt saab toetuse kohta lugeda Kliimaministeeriumi pressiteatest siit.
Toetuse eesmärk on suurendada Eesti ressursitootlikkust (SKP ja kodumaise materjalitarbimise näitaja suhe), mis tähendab raha hulka, mida me ühe kilogrammi toormaterjali kohta saame. Meetme tegevustega toetame ressursitõhususe saavutamist ettevõtetes.
Toetust anti „Ühtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava 2014–2020” prioriteetse suuna „Kasvuvõimeline ettevõtlus ja rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline teadus- ja arendustegevus” meetme „Ettevõtete ressursitõhusus” tegevuste „Energia- ja ressursiauditite läbiviimine” ja "Investeeringud parimasse võimalikku ressursitõhusasse tehnoloogiasse; ressursijuhtimissüsteemide ja toetavate IT-rakenduste toetamine" eesmärkide ja tulemuste saavutamiseks. Toetust anti Euroopa Regionaalarengu Fondist ning meetme töötas välja Keskkonnaministeerium. Tulevases meetmes antakse toetust Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist.
Toetust andsime:
- ressursiauditite koostamiseks;
- ressursitõhusateks investeeringuteks.
Toetuse eesmärk on tõsta ettevõtete teadlikkust oma ressursikasutusest ning luua eeldused ettevõtte ressursikasutuse tõhusamaks muutmiseks.
Ressursikasutuse analüüsi tulemuseks on stsenaarium/projekt koos soovitusliku tegevuskava, hinnangulise säästupotentsiaali, tasuvushinnangu ja seireplaaniga.
Millele sai toetust taotleda?
- Ülevaatliku auditi tegemiseks
- Detailse auditi tegemiseks.
Ülevaatlik audit on sobilik ettevõtetele, kellel ei ole varasemat süsteemset ülevaadet oma ressursikasutusest. Kui ettevõte on varasemalt oma ressursikasutust analüüsinud, kasvõi siseselt, tasus taotleda toetust detailse auditi tegemiseks. Detailne ressursikasutuse audit on eelduseks investeeringu toetuse taotlemisel.
Kes said toetust taotleda?
Toetuse taotleja võib olla äriühing, kelle ettevõtte põhi- või kõrvaltegevusala vastab vähemalt 20% müügitulu ulatuses Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatori (EMTAK 2008) koodidele mäetööstus (jagu B, alajagu 05–09) või töötlev tööstus (jagu C, alajagu 10–33), välja arvatud tubakatoodete tootmine (alajagu C 12). Või äriühing, kelle ettevõtte põhitegevusala vastab Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatori taime- ja loomakasvatuse, jahinduse ja neid teenindavate tegevusalade korral (EMTAK 2008, jagu A, alajagu 01).
Toetuse suurused:
- ülevaatliku auditi tegemiseks 3600 eurot;
- väikeettevõtte detailse auditi tegemiseks 5900 eurot;
- keskmise suurusega ja suurettevõtte detailse auditi tegemiseks 7300 eurot;
- väikeettevõtte detailse auditi tegemiseks juhul, kui enne on rahastatud ülevaatliku auditi tegemist, 2300 eurot;
- keskmise suurusega ja suurettevõtte detailse auditi tegemiseks juhul, kui enne on rahastatud ülevaatliku auditi tegemist, 3700 eurot.
Toetuse eesmärk on suurendada ressursitootlikust ettevõtetes innovaatiliste tehnoloogiate ja lahenduste kasutuselevõtu kaudu. Meetme tegevuse raames toetatakse ettevõtete innovaatilisi energia- ja ressursitõhususe investeeringuid.
Toetasime tootmisprotsessi ümber kujundamisega seotud tegevusi:
- ressursisäästu lahenduste väljatöötamine ja rakendamine;
- seadmete soetamine ja/või väljavahetamine uuenduslike ja ressurssi säästvamate vastu;
- seadmete soetamine oma tootmisjääkide kasutamiseks, mis vähendavad primaarse ja suurendavad teisese toorme kasutamist tootmisprotsessis;
- info- ja kommunikatsioonitehnoloogia lahendused tootmisprotsessis, mis tagavad ressursisäästu;
- keskkonnajuhtimis- ja auditeerimissüsteemide rakendamine ja registreerimine, mis tõstavad ressursitõhusust.
Euroopa Komisjoni määruse (EL) nr 1301/2013 artikli 3 lõike 3 punktides a) – e) nimetatud tegevustele abi ei anta (ETS süsteemiga hõlmatud käitised ei saa toetust tegevustele, mis on suunatud CO2 vähendamisele, et vältida topeltrahastamist).
Kes said toetust taotleda?
Toetust said taotleda mäe- ja töötleva tööstuse ettevõtted. Toetuse taotleja võis olla äriühing, kelle põhitegevus vastab Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatori (EMTAK 2008) koodidele mäetööstus (EMTAK 2008 jagu B, alajagu 05-09) või töötlev tööstus (EMTAK 2008 jagu C, alajagu 10-33), välja arvatud tubakatoodete tootmine (EMTAK 2008 jagu C 12).
Kui suur oli toetus?
Toetuse summa oli kuni 200 000 eurot ja maksimaalne osakaal abikõlblikest kuludest projekti kohta oli kuni 50%.
Siit leiad KIKi kodulehelt selgituse, kuidas käib KIKis projektide hindamine ja rahastamine. Täpsed nõuded tulenevad iga toetuse ja rahastuallika õigusaktidest, rahastusotsusest ning KIKi kehtestatud nõuetest.
Siit leiad KIKi kodulehelt selgituse, kuidas käib KIKi projektide elluviimine. Täpsed nõuded tulenevad iga toetuse ja rahastuallika õigusaktidest, rahastusotsusest ning KIKi kehtestatud nõuetest.
Selle toetusega seotud projekti elluviimiseks vajalikud materjalid leiad siit lehe paremalt poolt.