Content section
Ringmajanduse programm
Mida toetame?
TAOTLUSVOOR EI OLE AVATUD.
Ringmajanduse programmi eesmärk on toetada maapõueressursside säästlikku kasutamist, maastike korrastamist, maapõueteabe korrastamist ja levitamist ning maavarade uurimisest, kaevandamisest ja kasutamisest tingitud keskkonnamõju vähendamist, ringmajanduse mudelite teket, ringmajanduse valdkonnas teadlikkuse parandamist ning jätkusuutliku tarbimise ja tootmise lahenduste väljatöötamist ja laiemat kasutust.
Toetatavad tegevused 2021 voorust
Ringmajanduse programmi eelarve on 1 398 000 eurot, mis sisaldab ka 2021. a sügisel toimuva jäätmetekke vältimise ja elanikkonnalt eterniidijäätmete kogumise vahendeid.
Toetust saab taotleda keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ paragrahv 29 lõike 3 punktides 3, 4, 5 ja 6, lõike 4 punktis 8, lõike 6 punktis 4 ning lõike 7 punktides 1, 2, 3 ja 4 loetletud tegevuste rahastamiseks.
Keskkonnakorralduse alamprogrammist toetame:
- keskkonnajuhtimissüsteemi rakendamist ja registreerimist, sealhulgas keskkonnajuhtimissüsteemist tuleneva keskkonnategevuse edasist parandamist, mis vastab Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrusele (EU) nr 1221/2009 organisatsioonide vabatahtliku osalemise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS) (§ 29 lg 3 p 3);
- mitteformaalsete keskkonnajuhtimissüsteemide, nagu roheline kontor ja roheline kool, väljatöötamist, rakendamist ja nende sertifikaadi või tunnistuse taotlemist (§ 29 lg 3 p 4);
- Euroopa Liidu ökomärgise taotlemist Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruse (EU) nr 66/2010 kohaselt (§ 29 lg 3 p 5);
- uuenduslike keskkonnakorralduslike lahenduste väljatöötamist ja rakendamist (näiteks ökodisain, toote olelusring, tööstussümbioos, ärimudelid, IKT lahendused, uued teenused ja tooted, kujunemisjärgus tehnikad, parandustöökojad) (§ 29 lg 3 p 6).
Jäätmete alamprogrammist toetame:
- Keskkonnaministeeriumi ja tema allasutuste koostatud jäätmevaldkonna teavitusmaterjalide trükkimist ja levitamist kohaliku omavalitsuse poolt ja ning teavitust jäätmete liigiti kogumisest (§ 29 lg 4 p 8).
Maapõue alamprogrammist toetame:
- geoloogilise teabe süstematiseerimist, ajakohastamist, kirjastamist ning säilitamistingimuste parandamist (§ 29 lg 6 p 4).
Ringmajanduse teadus- ja arendustegevuse alamprogrammist toetame:
- teadusuuringuid ning tegevusi, mis toetavad keskkonnakorralduse, maapõue ja jäätmete valdkonna arengut (§ 29 lg 7 p 1);
- uuringuid maavarade kaevandamise keskkonna- ja tervisemõju vähendamiseks (§ 29 lg 7 p 2);
- ohtlike kemikaalidega seotud uuringuid terviseriskide ja keskkonnamõjude hindamiseks, sealhulgas biomonitooringu alaseid uuringuid (§ 29 lg 7 p 3);
- ringmajanduse põhimõtetega arvestavate materjalide, toodetes ohtlike kemikaalide asendamist ohutumatega, ohtlike kemikaalide vabade toodete ja tootmisprotsesside väljatöötamist (§ 29 lg 7 p 4).
NB! 2021. aasta teises pooles avame eraldi taotlusvooru, kust saab toetust taotleda jäätmete alamprogrammist jäätmetekke vältimiseks ning toodete või tootekomponentide korduskasutuseks ja eterniidi kogumisringide korraldamiseks.
Toetuse info ja ajakava
Kes saavad toetust?
Keskkonnaprogrammist saavad toetust taotleda kohaliku omavalitsuse üksused, äriühingud, keskkonnakaitsega tegelevad asutused, mittetulundusühingud, sihtasutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja füüsilisest isikust ettevõtjad.
Mille alusel saab toetust taotleda?
Toetust saab taotleda keskkonnaministri 31.01.2020 määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel. Toetatakse tegevusi kalanduse, veemajanduse, merekeskkonna, looduskaitse, metsanduse, atmosfääriõhu kaitse, ringmajanduse ja keskkonnateadlikkuse programmis. Täpsemad toetatavad tegevused on toodud KIK veebilehel valdkondlike programmide tegevuste jaotuses.
Millal taotlus esitada?
Taotlusi võtame taotlusi vastu 1-2 kaks korda aastas. Taotluste esitamise tähtaeg kuulutatakse välja KIKi veebilehel vähemalt 30 kalendripäeva enne taotluste esitamise tähtpäeva.
Kuhu taotlus esitada?
Projekti taotlus koostatakse ja esitatakse infosüsteemis KIKAS.
Taotluse elluviimise ajakava
1. KIK avaldab taotlusvooru kohta informatsiooni oma veebilehel.
2. Taotleja koostab ja esitab taotluse andmesüsteemis KIKAS.
3. KIK kontrollib taotluse nõuetele vastavust kuni 35 päeva arvates taotlusvooru tähtajast.
4. Vastavaks tunnistatud taotlused edastab KIK hindamiseks Keskkonnaministeeriumisse.
5. KIK jätab nõuetele mittevastavad taotlused rahuldamata ja tagastab taotluse taotlejale.
6. Valdkondlikud töörühmad hindavad taotluseid kuni 8 nädalat.
7. KIK nõukogu otsustab kolme kuu pärast peale taotlusvooru tähtaega taotluste rahuldamise või rahuldamata jätmise.
8. Toetuse saaja teeb projekti elluviimiseks vajalikud hanked või küsib pakkumused.
9. Toetuse saaja esitab peale rahastamisotsust 6 kuu jooksul KIKAS-es sihtfinantseerimise lepingu.
10. KIK kontrollib 20 tööpäeva jooksul sihtfinantseerimise lepingu vastavust nõuetele.
11. Toetuse saaja esitab peale lepingu sõlmimist väljamaksetaotluse:
a) ettemaksena võib KIK maksta ehitusprojektidel kuni 30% ning teiste projektide korral kuni 50% sihtfinantseerimise lepingu kogusummast;
b) vahemaksed teeb KIK pärast seda, kui toetuse saaja või töö tegija on kulud teinud ja dokumentaalselt tõestanud;
c) lõppmakse minimaalne suurus on 20%.
12. Pärast projekti tegevuste elluviimist ja kulude kajastamist raamatupidamises esitab toetuse saaja KIKAS-es lõppmakse väljamaksetaotluse.
13. KIK teeb ülekande peale esitatud makse kinnitamist 20 tööpäeva jooksul, kui makses ei esine puudusi.