Content section
Keskkonnateadlikkuse programm
Mida toetame?
TAOTLUSVOOR EI OLE AVATUD. Aprillis 2021 avaneb keskkonnateadlikkuse lihtsustatud programm ehk lasteaia ja põhikooli õppekäikude taotlusvoor, mille kohta leiab info SIIT.
Keskkonnateadlikkuse programmi eesmärk on kujundada arusaama, et inimene on osa loodusest, loodus on majanduse ja kultuuri alus ning keskkonnakaitse ja -kasutuse vahel peab valitsema tasakaal. Programmi raames toetatakse tegevusi, mille teemaks on säästva keskkonnakasutuse põhimõtete, looduse ja inimühiskonna seoste, looduses toimuvate protsesside ja elurikkuse tundmaõppimine.
Toetatavad tegevused 2021 voorust
Toetust saab taotleda keskkonnaministri määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ § 22 lõike 3 punktide 1-3, lõike 4 punkti 2, lõike 5 ja lõike 6 punktide 1 ja 2 alusel.
Keskkonnateadlikkuse programmi eelarve on 1 850 000 eurot, mis sisaldab ka teise vooru õppeprogrammide vahendeid (teine voor õppeprogrammidele on plaanis aprillis 2021).
Täiskasvanute ja perede keskkonnateadlikkuse suurendamiseks toetame:
- kindlale teemale (kliimateadlikkus ja selle edendamine, jäätmete vähendamine ja liigiti kogumine ning elurikkus) keskendunud üleriigilise erinevate tegevustega teavituskampaania korraldamist (§ 22 lg 3 p 1);
- festivali, messi korraldamist (§ 22 lg 3 p 2), toetus on kuni 50% projekti abikõlblikest kuludest;
- loodusõhtu, -hommiku, -retke korraldamist (§ 22 lg 3 p 3), toetus on kuni 50% projekti abikõlblikest kuludest.
Üldharidussüsteemi õpilaste keskkonnateadlikkuse suurendamiseks toetame:
- õppepäeva ja/või laagri korraldamist gümnaasiumiõpilastele ning laagri korraldamist looduse valdkonna huvikooli õpilastele (§ 22 lg 4 p 2). Taotleja saab olla haridusasutus, selle pidaja või huvikool. Toetus on kuni 75% projekti abikõlblikest kuludest.
NB! Selles voorus ei saa esitada taotlusi põhikooli laagrite korraldamiseks. Põhikoolile on suunatud õppeprogrammides osalemise toetus, mille voor toimub eraldi kevadel.
Teabekandjate loomise osas toetame:
- meediatoote loomist ja sihtrühmale kättesaadavaks tegemist (§ 22 lg 5). Toetuse raames valmivad telesaated peavad olema järelvaadatavad ja raadiosaated järelkuulatavad. Toetus on kuni 75% projekti abikõlblikest kuludest.
Koostöö edendamise osas üleriigilisel või rahvusvahelisel tasandil toetame:
- loodus- ja keskkonnahariduskeskuste võrgustiku koostöö arendamist, sealhulgas säästvat arengut toetava hariduse alal täienduskoolituste korraldamist keskkonnahariduse spetsialistidele ning arendusprojektide elluviimist;
- säästvat arengut toetava hariduse alal üleriigilise haardega rahvusvaheliste projektide või programmide koordineerimist ja nendega seotud tegevusi (§ 22 lg 6 p 2). Taotlusi oodatakse nende tegevuste osas, mis on suunatud üldharidussüsteemi õpilastele.
NB!
- Toetuse taotlemine põhikooli klassi ja lasteaia koolieelikute rühma osalemiseks aktiivõppeprogrammides toimub eraldi vooruna 2021. aasta kevadel (eeldatavasti aprillis). Toimub ka eraldi infopäev!
- Üldnõuded taotlejale ja toetuse saajale on sätestatud määruse paragrahvides 6 ja 7 ning üldised toetuse osakaalud § 8. Projekti kulude abikõlblikkuse üldtingimused on sätestatud määruse paragrahvides 11-17.
- Iga projekti taotlus saab vastata ainult ühele konkreetsele määruse punktile.
Lisainfo toetatavate tegevuste kohta
Toetuse info ja ajakava
Kes saavad toetust?
Keskkonnaprogrammist saavad toetust taotleda kohaliku omavalitsuse üksused, äriühingud, keskkonnakaitsega tegelevad asutused, mittetulundusühingud, sihtasutused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud ja füüsilisest isikust ettevõtjad.
Mille alusel saab toetust taotleda?
Toetust saab taotleda keskkonnaministri 31.01.2020 määruse nr 10 „Keskkonnaprogrammist toetuse andmise kord ja tingimused“ alusel. Toetatakse tegevusi kalanduse, veemajanduse, merekeskkonna, looduskaitse, metsanduse, atmosfääriõhu kaitse, ringmajanduse ja keskkonnateadlikkuse programmis. Täpsemad toetatavad tegevused on toodud KIK veebilehel valdkondlike programmide tegevuste jaotuses.
Millal taotlus esitada?
Taotlusi võtame taotlusi vastu 1-2 kaks korda aastas. Taotluste esitamise tähtaeg kuulutatakse välja KIKi veebilehel vähemalt 30 kalendripäeva enne taotluste esitamise tähtpäeva.
Kuhu taotlus esitada?
Projekti taotlus koostatakse ja esitatakse infosüsteemis KIKAS.
Taotluse elluviimise ajakava
1. KIK avaldab taotlusvooru kohta informatsiooni oma veebilehel.
2. Taotleja koostab ja esitab taotluse andmesüsteemis KIKAS.
3. KIK kontrollib taotluse nõuetele vastavust kuni 35 päeva arvates taotlusvooru tähtajast.
4. Vastavaks tunnistatud taotlused edastab KIK hindamiseks Keskkonnaministeeriumisse.
5. KIK jätab nõuetele mittevastavad taotlused rahuldamata ja tagastab taotluse taotlejale.
6. Valdkondlikud töörühmad hindavad taotluseid kuni 8 nädalat.
7. KIK nõukogu otsustab kolme kuu pärast peale taotlusvooru tähtaega taotluste rahuldamise või rahuldamata jätmise.
8. Toetuse saaja teeb projekti elluviimiseks vajalikud hanked või küsib pakkumused.
9. Toetuse saaja esitab peale rahastamisotsust 6 kuu jooksul KIKAS-es sihtfinantseerimise lepingu.
10. KIK kontrollib 20 tööpäeva jooksul sihtfinantseerimise lepingu vastavust nõuetele.
11. Toetuse saaja esitab peale lepingu sõlmimist väljamaksetaotluse:
a) ettemaksena võib KIK maksta ehitusprojektidel kuni 30% ning teiste projektide korral kuni 50% sihtfinantseerimise lepingu kogusummast;
b) vahemaksed teeb KIK pärast seda, kui toetuse saaja või töö tegija on kulud teinud ja dokumentaalselt tõestanud;
c) lõppmakse minimaalne suurus on 20%.
12. Pärast projekti tegevuste elluviimist ja kulude kajastamist raamatupidamises esitab toetuse saaja KIKAS-es lõppmakse väljamaksetaotluse.
13. KIK teeb ülekande peale esitatud makse kinnitamist 20 tööpäeva jooksul, kui makses ei esine puudusi.