Content section
Eraisikute vee- ja kanalisatsioonitaristu rajamine
Info toetuse kohta
TAOTLUSVOOR EI OLE AVATUD. Taotluste vastuvõtt lõppes 20. aprillil 2021 kell 17 seoses eelarve täitumisega. Palume KIKi Tallinna kontori külastuseks aeg eelnevalt kokku leppida! Telefon: 6 274 171 või e-mail: info@kik.ee
PS! Hajaasustuse programmiga tegeleb Riigi Tugiteenuste Keskus, sealt on hajaasustuse elanikel võimalik toetust saada ka veetaristu rajamiseks. Rohkem infot leiab siit.
Mis oli toetuse andmise eesmärk?
- Toetuse andmise eesmärk oli tagada inimestele kvaliteedinõuetele vastava joogivee kättesaadavus ning reovee nõuetekohane kokku kogumine ja puhastamine keskkonnaministri poolt kinnitatud reoveekogumisaladel.
Kui suur oli vooru eelarve?
- Kogu vooru eelarve oli 17 373 629 eurot.
Detsembri lõpus 2021 kinnitas keskkonnaminister toetuse eelarve muudatuse, mille kohaselt suunatakse eraisikutele vee- ja kanalisatsioonitorude rajamise toetuseks täiendavalt ligikaudu 1 miljon eurot. KIK hakkab ootelolevaid taotluseid läbi vaatama esitamise järjekorras. (PS! UUSI TAOTLUSI VASTU EI VÕETA).
Kes said toetust taotleda?
- Toetust said taotleda isikud, kelle majapidamine asub keskkonnaministri poolt kinnitatud reoveekogumisalal.
- Toetust said taotleda kinnistusraamatusse kantud kinnisasja või hoonestusõiguse füüsilisest isikust omanik, ühisomanik või kaasomanik. Taotlejale kuuluva kinnisasja või hoonestusõiguse ühis- või kaasomanik ei tohi olla juriidiline isik.
Milleks toetust anti?
- Toetust anti reoveekogumisaladel elamu ühendamiseks ühisveevärgi ja/või -kanalisatsiooniga või kogumismahuti rajamiseks või ümberehitamiseks ning alla 2000 tarbijaga reoveekogumisalal ka elamule omapuhasti rajamiseks või ümberehitamiseks. Kogumismahutitele ja omapuhastitele jagasime toetust piirkondadesse, kus puudub ühiskanalisatsioon ning kus on teada, et seda lähima viie aasta jooksul ei rajata. Ühisveevärgi ja/või -kanalisatsiooni ühendamist toetasime juhul, kui selleks on võimalus olemas, aga mingil põhjusel ei ole liitutud.
Üle 2000 tarbijaga reoveekogumisala | Alla 2000 tarbijaga reoveekogumisala |
Elamu ühendamine ühisveevärgi ja –kanalisatsiooniga | Elamu ühendamine ühisveevärgi ja –kanalisatsiooniga |
Elamule kogumismahuti rajamine | Elamule kogumismahuti rajamine |
Elamule omapuhasti rajamine |
Kui suur oli toetus?
- Toetuse suurus lähtus sarnaste ehitustööde keskmisest maksumusest ning sõltus rajatava torustiku pikkusest. Toetuste summad jäid vahemikku 1132-3792 eurot.
Vaata selgitust siit samalt lehelt kordumakippuvate küsimuste juures, küsimus nr 2.
Mida tuli silmas pidada?
- Töödega ei tohi alustada enne otsuse kättesaamist.
- KIK vaatab taotlused üle 90 kalendripäeva jooksul.
- Kavandatud tegevused tuleb ellu viia kuue kuu jooksul pärast positiivse otsuse saamist.
- Kui on rajatud liitumispunkt nii vee- kui ka kanalisatsiooniga liitumiseks, siis on toetuse saamise eelduseks liitumine mõlema teenusega.
- Üldjuhul võib ühe kinnistu kohta esitada ühe taotluse.
- Kui ühele kinnistule on rajatud mitu elamut ja igaühe jaoks on välja ehitatud eraldi liitumispunkt, siis on lubatud ühe kinnistu kohta esitada vastav arv taotlusi.
- Korterelamu, ridaelamu või kaksikelamu sektsiooni puhul võib esitada nii mitu taotlust, kui on kinnistule liitumispunkte rajatud.
- Kui kinnistu jaoks ehitatakse pärast toetuse saamist ja projekti elluviimist võimalus liituda ka teise teenusega, on lubatud esitada uus taotlus.
- Kui pärast ühisveevärgiga liitumist ilmneb vajadus kogumismahuti või omapuhasti rajamiseks või ümberehitamiseks, on lubatud esitada uus taotlus.
- Teise isiku arvelduskontole makstakse toetust, kui selleks on esitatud KIKile volitus, mis on digitaalselt allkirjastatud, esitatud KIKi kontoris või notariaalselt tõestatud.
Toetust ei saanud taotleda:
- Elamu siseste torustike ehitustööde, sh veemõõdusõlmede rajamiseks.
- Varasemalt teostatud tööde rahastamiseks.
- Hoonestamata kinnistule torustiku rajamiseks.
- Pärast 21.05.2018 ehitatud elamutega kinnistule vee- ja kanalisatsioonitorustiku, omapuhasti või kogumismahuti rajamiseks.
Kuidas teavitada toetusest avalikkust?
- Toetuse saaja tagab toetatava tegevuse toimumise asukohas ja avalikkusele nähtavas kohas (aed, aken vms) plakati olemasolu kogu ehitustööde tegemise perioodi. Plakat tuleb välja trükkida värviliselt ja ilmastikukindlalt A3 formaadis. Kui printimisvõimalus puudub, siis soovitame abi küsida kohalikult vee-ettevõtjalt. Nõuetekohase plakati leiab siit.
Juhis, kuidas sisestada LÕPPARUANNET ja MAKSETAOTLUST E-toetuse keskkonnas (pdf):
Toetuse ajakava peale toetuse otsuse saamist
1. KIK teeb otsuse taotluse rahuldamise kohta.
2. Teostage tööd pärast positiivset otsust, sh majasisesed torustike ehitustööd.
3. Esitage väljamaksetaotlus koos lisadega:
- Projekti lõpparuanne;
- Vee-ettevõtjaga sõlmitud teenusleping. Palun veenduge, et see on kahepoolselt allkirjastatud!
- Teostusjoonis (allkirjastatud geodeedi poolt);
- Kogumismahuti või omapuhasti paigaldamisel ostudokumendid, paigaldamise fotod, toote sertifikaat ning kasutusteatis.
4. KIK teeb väljamakse pärast tööde vastuvõtmist.
Otsing
Siin saate kontrollida kinnistu aadressi või katastritunnuse järgi, kas teie elamu asub keskkonnaministri poolt kinnitatud reoveekogumisalal või mitte.
Korduma kippuvad küsimused
Küsimusi täiendame jooksvalt vastavalt KIKi saabunud päringutele.
Hea tahte ja koostööleping
4. juunil 2018. aastal allkirjastasid Keskkonnaministeerium, KIK ja Eesti Vee-ettevõtete Liit omavahel hea tahte ja koostöö lepingu, et taotlusvooru edukalt ellu viia ja aidata eraisikuid toetuse taotlemisel ja rakendamisel.
Hea tahte ja koostöölepinguga saad tutvuda siin.