Kiikla küla kui kaevandusveega kütmise katselava

2000. aasta 22. veebruaril seisati Ida-Virumaal Sompa maa-alustest kaevandusest vett välja viinud pumbad ning kaeveõõned hakkasid täituma veega. Üksteist aastat ja üks kuu hiljem hakati taas vett kaevandusest välja pumpama, sedakorda mitte selleks, et hoida kaevandus kuivana, vaid saada Kiikla külla soojusenergiat.

Õigupoolest on protsess lihtne: kuna maa all kaevandustes on vesi aasta ringi 6–8 kraadi soe, siis pumbatakse see ühest puuraugust maapinnale, kus see kulgeb mööda poolteisekilomeetrist toru, läbib soojusvaheti ning energiat ära andes läheb teise puuraugu kaudu tagasi maa alla.

Maa alt saadava vee soojusest kasutatakse ära kaks-kolm kraadi, millest piisab, et kütta Kiikla küla keskküttesüsteemis olevaid maju. Kokkuhoid on tuntav: juba esimesel kütteperioodil oli soojuse hind (57,5 eurot MWh) peaaegu poole odavam kui seni küla kütnud kergkütteõli hind (108,6 eurot MWh).

Mäetaguse valla ja KIKi toel loodud uuendusliku soojustootmise süsteemi vastu on huvi ilmutanud naaberomavalitsused Illukal, Jõhvis ja Kohtla-Järvel ning ka mõni ettevõte. Kindlasti jälgivad ka paljud teised omavalitsused elevusega Kiikla küla arengut.