Üks on kindel – Negavatt annab tiivad

30. juuni 2020 | 15:39

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) nutikate roheideede konkursi Negavatt 2019. aasta võitjad on viimase aasta jooksul teinud tublisti tööd, et oma ideid ellu viia. Konkursilt saadud teadmised ja võiduraha on osalejatele andnud kõvasti hoogu esimeste oluliste sammude tegemiseks.  

”On väga tore näha, et konkursi seitsme hooaja jooksul osalenud tiimidest tegutsevad paljud veel tänaseni. See on meile kinnituseks, et Negavati konkurss on noortele hea hüppelaud, mis annab nende ideede teostumisele hoogu ja jõudu juurde. Möödunud aasta konkurss on eriline just selles võtmes, et nii paljud finalistid  tegutsevad aasta pärast konkursil osalemist edukalt edasi ning on kanda kinnitanud oma sihtgrupi seas - see kõik aitab suurendada keskkonnateadlikkust ja säästa ressursse,“ võttis osalejate edusammud kokku Negavati projektijuht Anni Raie. „Hoiame meeskondadele pöialt ning loodame neist ikka ja jälle kuulda,” lisas ta.

Möödunud hooaja konkursi võitja Inway, kes arendab tööstustele välja targa lahenduse, mis jälgib seadmete laagrite kulumist ja aitab planeerida nende hooldust vältimaks ootamatuid tootmisseisakuid, on võidule järgnenud aasta jooksul pidanud tugevaid dialooge andmeanalüütikute ja inseneridega. Tänaseks on leitud partner seadmete tootmiseks ja inseneribüroo, kes aitab neil oma projekti ellu viia.

Konkursi teise koha omanik Paranduskelder on end Tartu Aparaaditehasesse edukalt sisse seadnud. Töökojas on võimalik parandada tarbeesemeid, õppida kasutama kõiksugu tööriistu või pakkuda parandusteenust teistele. Paranduskeldris toimuvad aktiivselt erinevad üritused, töötoad ja huviringid. Lisaks plaanitakse alustada ruumide rentimisega ning pakkuda sinna juurde taaskasutust õpetavaid töötube. Huvilistele jagataks aktiivselt põnevat materjali ka Paranduskeldri Youtube´i ja Facebooki kanalis.

Eco Race – kolmanda koha omanik arendas välja keskkonnateadlikkust suurendava lauamängu. Tänaseks on valmis mängu viimane versioon, mille uusim lahendus on trükitud taaskasutatud tekstiilile. Eco Race mäng on praeguste plaanide kohaselt kõigile kättesaadav alates sügisest.

Lisaks esikolmikusse tulnud ideedele on edukalt edasi toimetanud ka mitmed teised konkursi finaali pääsenud meeskonnad. Näiteks ressursisäästlik ja isetegemist innustav käsitöökeskus Annalutter.KUUT on osutunud ääretult populaarseks sündmuskeskuseks. Seal toimuvad nii sünnipäevad kui ka firmaüritused koos taaskasutusele suunatud töötubadega.

Kindlalt on turul kanda kinnitanud Negavati finalist Pillirookõrs, kes osales Negavatil töötamaks pilliroost välja uut materjali.

Excess Material Flow, endise nimega Recyclyst, viib kokku suurtootjate jäätmed ja väiketootjad, kes saavad seda kasutada toorainena. Negavati konkursil pälvis tiim edasipääsme maailma suurimale roheideede konkursile Climate Launchpad, kust Eesti vooru võitjana pääseti edasi rahvusvahelisse finaali Amsterdamis. Samuti võitsid nad Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kiirendi Accelerate Estonia, saades auhinnaks 100 000 euro eest riigipoolset abi idee elluviimiseks.

Lisaks eelmise aasta edulugudele kuulub siia nimekirja kindlasti 2016. aastal esikolmikusse tulnud SmartVent, kelle nooruslik meeskond sai kevadel KIKi arenguriikide kliimapoliitika eesmärkide täitmise taotlusvoorust toetust 46 000 eurot, et arendada edasi hoonete energiajuhtimise tarkvara Lõuna-Aafrika Vabariigis.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on suurendada ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa keskkonda. Seitsmel Negavati hooajal on konkursile laekunud kokku 366 roheideed.