LIFE projektijuhid Gady ja Triin: iga suur asi algab väikesest

05. oktoober 2020 | 13:33

Gady Künnapuu ja Triin Kommeri tööks on juhtida LIFE programmist teadlikkuse tõstmise projekti, kuid seda erinevatest asutustest - Gady töötab projektijuhina Keskkonnainvesteeringute Keskuses ja Triin Keskkonnaministeeriumis. Naiste sõnul on töö LIFE programmiga väga huvitav, pakkudes ohtralt väljakutseid, nõudes süvitsiminekut ning uute teadmiste omandamist. Seejuures peavad nad väga oluliseks omavahelist head klappi.

Võrumaal sündinud Gady nimetab end ehtsaks maalapseks. Ülikooliaja veetis ta Tartus, lõpetades Tartu Ülikooli inglise keele ja kirjanduse erialal ning on end aja jooksul täiendanud vastavalt huvile ja vajadusele kaugemalgi, kuid tee on ta ikka ja jälle Võrru tagasi toonud. Triin on sündinud ja kasvanud Kuressaares. Kuigi Saaremaa mõistes linnalaps, ei ole metsatukkades ja karjamaadel ringi silkamine ka temale võõras. Triin on omandanud Tallinna Majanduskoolis rakendusliku kõrghariduse turunduse erialal. Peale mitmeid aastaid kestnud pealinnaelu on tänaseks elu ka tema Võrru toonud. Kuigi kahe projektijuhi taust on erinev, siis oma varasemas töös on mõlemal olnud suur osa Euroopa Liidu projektidel LIFE tuli nende ellu juhuslikult tänu sõbrannade soovitusele.

«Me ei olnud sellest programmist varem kuulnud, aga töö tundus põnev,» kostsid nad kui ühest suust Mõlemaid paelus huvitav ja eneseteostust võimaldav töökuulutus ning nad ei ole pidanud pettuma ei tööandjates ega töö sisus. Ühele ametikohale otsiti inimest nii Keskkonnainvesteeringute Keskuses kui ka Keskkonnaministeeriumis ehk korraga palgati kaks töötajat erinevast asutusest tegema koos sama tööd. Töötajate leidmisel jälgiti hoolikalt, et valitud inimesed omavahel hästi kokku sobiksid nii isikuomadustelt kui ka kogemustelt.


Vasakult: Triin Kommer ja Gady Künnapuu. Foto: Aron Urb

See näitab Gady sõnul asutuste hoolivust ja sünergiat. «Meie igapäevane töö ja suhtlus Triinuga on tõesti ladus, klapime hästi. Kolleegid on samuti abivalmid ning tööandjad vastutulelikud, võimaldades meil töötada oma kodukohas. See võiks anda julgust ja inspiratsiooni ka teistele maapiirkonna elanikele, kes oma kodukohas huvipakkuvat tööd ei Leia!»
Ka Triin kiidab suurepärast koostööd Gadyga. «Elame küll mõlemad Võrus, kuid varasem kokkupuude puudus. Omavaheline klapp on väga hea, üheskoos on sündinud nii mõnigi tore idee, mis ka juba ellu viidud. Ja muidugi on tänuväärt, et meil võimaldatakse tööd teha oma kodukohas kaugtööna.»

Gady ja Triin nendivad, et töö on põnev ja väljakutseid pakkuv. «Programm on äärmiselt mahukas ja nõuab pidevat õppimist,» ütleb Gady. Triin lisab, et on väga palju erinevaid reegleid ning erialaspetsiifiliselt erinevate projektidega kaasa mõtlemine on mõnikord raske, sest puudub teadmine ühe või teise termini või tegevuse täpse sisu kohta, aga alati saab vajadusel konsulteerida ka Keskkonnaministeeriumis töötavate LIFE programmi kontaktisikutega, kes erialaselt nõustada oskavad.

Keskkonnahoid on eluviis Maal elavad inimesed võtavad Gady hinnangul loodust enda ümber linnainimestest kuidagi märksa loomulikumalt ega tunne vajadust kohe maailma päästma tõtata. «Minu jaoks seisneb Looduse kaitsmine pigem selles, et ei võta sealt rohkem kui hädapärast vaja.» Ta Lisab, et tavalise elu osana kuulub tema keskkonnasäästliku mõtlemise juurde prügi sorteerimine, elektri, vee ning kütuse ratsionaalne tarbimine, taaskasutus nii kodusisustuses kui ka riietuses ja palju muud. «Istutan metsa, proovin hoida enda ja oma pere ökoloogilise jalajälje võimalikult madala. Iga suur asi algab väikestest tegudest. Leian, et keskkonnahoid ei ole töö, vaid eluviis. Poes proovin käia võimalikult vähe, soetada vaid vajalikku. Varun talveks erinevaid ravimtaimi ja eelistan Eestis kasvatatud toitu.»

Ka Triin leiab, et keskkonna ja Looduse hoidmine on üks loomulik osa igapäevaelust. «Juba väiksena sai harjumuseks, et prügi maha ei visata ja veel vähem jäetakse seda Loodusesse. Samuti on Lapsepõlvest meeles kodu lähedalt jõest järjekordsete saatuse hoolde visatud kassi- või koerapoegade väljatõmbamisele järgnenud arutelud sõpradega, et kes sellel korral vanemate nõusolekut uue looma võtmiseks Lunima Läheb. Ka kärbseid sai toast välja viidud tikutoosi kasutades, et neile mitte viga teha. Pärast Laste sündi olen hakanud mõtlema rohkem Looduse tulevikule, et ka neil oleks võimalik hingata puhast õhku, ujuda puhtas vees ja jalutades nautida kauneid maastikke. Seega on oluline olla hooliv looduse suhtes ning anda seda hoiakut edasi ka järelkasvule.»

Ta Lisab, et üritab alati kaasa võtta kraanivett, mitte seda poest plastikpudeliga osta. «Poes käies üritan osta asju nii, et hiljem ei peaks toiduaineid ära viskama. Tegelen võimaluste piires prügi sorteerimisega. Ja oma pereettevõttes proovime toota keskkonnahoidlikult, kasutades ära võimalikult palju jääkmaterjale. Nagu Gady ütles - suured asjad algavad väikestest!»

Artikkel ilmus Postimehe vahel LIFE programmi erilehes, millega saab tutvuda siin.

LIFE programmi kohta leiab rohkem infot siit.