Homme selgub Negavati võitja

27. mai 2019 | 11:52

Teisipäeval,  28. mail kell 14 toimub Tartus Erinevate Tubade Klubis nutikate roheideede konkursi Negavatt superfinaal. Võistlusele saabunud 77-st ideest on sõelale jäänud 10 parimat, kes saavad finaalis võimaluse tõestada, miks just nemad on väärt 10 000 euro suurust peaauhinda.

„Kümme parimat meeskonda on läbinud tiheda koolitusprogrammi ning nüüd on jäänud veel teha viimane samm – tuleb kaitsta oma ideed žürii ja publiku ees,“ selgitab Negavati projektijuht Kadi Mitt. „Üritusel näitavad kõik finalistid oma ideed tutvustavat videot ning seejärel tõestavad lühikese esitlusega, miks just nende idee on parimatest parim ja väärib peaauhinda. Kindlasti pakub põnevust ka esitlusele järgnev küsimuste voor,“ tutvustab Mitt finaalis toimuvat. „Kõik huvilised on oodatud oma lemmikutele kaasa elama. Seda saab teha ka otseülekande vahendusel Negavati ja KIKi Facebooki lehel.“

Negavati superfinaali ajakava:

  • 14.00 Superfinaali avamine ja tervitussõnad
  • 14.30 Finalistide esitlused

1. Acvalabs  -  akvapooniline süsteem, kus kasutatakse kalakasvatuse jääke taimede looduspuhtaks ja mahedaks väetamiseks.

2. EcoRace - ettevõtetele kingiideena mõeldud keskkonnateadlikkust suurendav lauamäng.

3. Paranduskelder -  Tartus mitmeid töökodasid hõlmav keldrikorrus, kus saab oma tarbeesemeid parandada, õppida kasutama kõiksugu tööriistu või pakkuda teenust teistele.

4. Mähkmelaenutus -  beebide ja väikelaste vanematele mõeldud riidest mähkmete laenutus, et teha nendega tutvumine ja sobivate leidmine võimalikult lihtsaks, soodsaks ja riskivabaks.

5. InWay -  süsteem tööstusele, mis jälgib laagrite kulumist, aitab planeerida hooldusaega ja ennetada ootamatuid tootmisseisakuid.

  • 16.00 - 16.15 Paus

6. Pillirookõrs - pilliroost valmistatud uudne materjal, millest saab vormida erinevate mõõtmete ja kujuga tooteid nagu topse, taldrikuid, pakendeid, dekoratiivpaneele jms.

7. RingRehv - kasutatud autorehvidest koos koolinoortega meisterdatud ilmastikukindlad toolid ja muu mööbel.

8. Recyclist - platvorm, mis ühendab tootmisettevõtteid, kelle jaoks tekkiv jääk on prügi, ning väikeettevõtjaid, kes otsivad soodsat toorainet oma toodete tootmiseks.

9. Annalutter.KUUT - ressursisäästlik ja isetegemist innustav käsitöökeskus, mis aitab praktiliste tegevuste kaudu levitada taaskasutust soosivat meelelaadi. Lisaks ühendavad mõttekaaslasi videod ja sotsiaalmeedia.

10. Lummus Foods - kikerhernestest piima-, gluteeni- ja GMO-vabad vegan dessertkreemid.

  • 17.30 Žürii teeb otsuseid
  • 18.15 Võitjate väljakuulutamine

Päeva juhib ja pinget hoiab üleval ajakirjanik Kristo Elias. Negavati konkursi võitjad valivad välja KIKi juhataja Andrus Treier, Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Mihkel Krusberg, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse nõunik Madis Tilga ja ringmajanduse nõustaja ja Uuskasutuskeskuse volinike kogu liige Kerli Kant Hvass.

Negavati konkursi 18 000 euro suurune auhinnafond on mõeldud ideede elluviimiseks. Esimene koht saab 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot. Eriauhinnad panevad välja Prototron, Tehnopoli StartUp Incubator ja ClimateLaunchpad Eesti, samuti valitakse KIKi töötajate lemmik.

Kuuel Negavati hooajal on konkursile laekunud kokku 303 ideed. Negavatt on Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa keskkonda. Konkursi partnerid on Rimi Eesti Food, Eesti Pandipakend, Tallinna Teaduspark Tehnopol ja Uuskasutuskeskus.